کوتاه و مفید

هفت پرسش از هارویل هندریکس

*  گفت و گویی با بنیان‌گذار ایماگوتراپی

هارویل هندریکس (دارای مدرک دکترا از دانشگاه شیکاگو) با همکاری همسرش، دکتر هلن لِیکلی هانت، مرکز رابطه‌درمانی ایماگو را تأسیس کرده است. او همچنین از بنیان‌گذاران مرکز بین‌المللی روابط ایماگو نیز به شمار می‌رود. این مرکز سازمانی بین‌المللی و غیرانتفاعی است که وظیفه‌اش برگزاری کلاس‌های آموزشی و پشتیبانی و حمایت از فعالیت دو هزار درمانگر در سی کشور جهان است. هارویل در سرتاسر جهان برای زوج‌ها سخنرانی می‌کند و جلسات‌ فشرده و کارگاه‌های درمانی ارائه می‌دهد.

هارویل و هلن تا به حال نُه کتاب درباره روابط زناشویی و عاطفی نوشته‌اند. از جمله: «رسیدن به عشق دلخواه‌تان: راهنمایی برای زوجین» کتاب پرفروش و مشهور «نگاه‌داشتن عشق دلخواه‌تان: یک راهنمای شخصی» و «عشق‌ورزیِ درمانگر: راهنمایی برای والدین.» کتاب‌های‌شان به بیش از پنجاه و هفت زبان ترجمه شده است. همچنین هندریکس یک مستند (پی‌بی‌اِس) نیز درباره روابط عاطفی تولید کرده است. او در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی متعددی حضور یافته است (هفده بار در برنامه اوپرا، که باعث شد جایزه مفیدترین تاک‌شویِ روزانه در زمینه‌های اجتماعی را از آن خود کند؛) و در روزنامه‌ها و مجلات متعدد در سرتاسر جهان مقالات زیادی درباره‌اش به چاپ رسیده است. البته اکنون می‌تواند بلاگ‌های پی‌تی ‌را نیز جزو سوابق کاری خویش ذکر کند.

حال باید دید ایماگو چیست و چرا اینقدر مشهور است؟ نظریه کامل، مدلی چندوجهی است که جذب، درگیری و درمان را در روابط عاطفی توضیح می‌دهد. ایماگو، واژه‌ای لاتین به معنای تصویر است. همچون تصویر مرکب مراقبان اوایل کودکی. طبق گفته‌های هندریکس این «همان تصویر کسی است که می‌تواند مرا دوباره کامل کند.» ما سعی می‌کنیم شریکی برای زندگی خویش برگزینیم که کمک کند امور ناتمام دوران کودکی را به اتمام رسانیم. روابط عاطفی بزرگسالی و درگیری‌هایی که در این دوران داریم، از آنجا که مراقبان دوران کودکی‌ را به یادمان می‌آورند برای‌مان آشنا هستند. این روابط به ما امکان می‌دهند زخم‌های گذشته را درمان کنیم و در زندگی به رضایت عمیق دست یابیم.

ما به طور ناخودآگاه نیاز داریم حس زندگی و کامل‌بودن را از طریق شخصی که شبیه مراقبان دوران کودکی‌مان است بازیابی کنیم. به عبارت دیگر اصولا همیشه دنبال کسی می‌رویم که دارای همان نواقص مراقبتی و عاطفی آزاردهندۀ مراقبان دوران کودکی‌مان است.

به این ترتیب هنگامی که عاشق می‌شویم، هنگامی که زنگ‌ها به صدا در می‌آیند و دنیا زیباتر بنظر می‌رسد، مغزمان به ما می‌گوید بالاخره کسی را پیدا کردیم که می‌تواند نیازهای‌مان را برآورده سازد. متأسفانه از آنجا که نمی‌دانیم حقیقت چیست، هنگامی که به واقعیات پنهان معشوق خود پی می‌بریم، شوکّه می‌شویم، و نخستین واکنشی که نشان می‌دهیم، فرار در جهت مخالف است. (از وبسایت ایماگو)

خوب، این نظریه مشهور میلیون‌ها نفر را به کتاب‌فروشی‌ها کشانده است و هزاران درمانگر را نیز به کنفرانس‌ها فرستاده است تا به درمانگران رسمیِ ایماگو تبدیل شوند. حامیان این نظریه و تکنیک، روانشناسان و مراجعینی هستند که تأثیرات مثبت آن را تجربه کرده‌اند.

جایزه خلاصه‌ترین پاسخ‌ها در هفت سؤال، به دکتر هندریکس اختصاص می‌یابد. (جایزه مفصل‌ترین پاسخ‌ها نیز به دکتر دیوید دی. بِرنز اختصاص می‌یابد.) من بابت توضیحی که دکتر هندریکس راجع به اهداف نهائیَش ارائه داد (سؤال چهارم)، و این واقعیت که سعی نمی‌کند سخت‌ترین بخش درمانگر بودن را شیرین جلوه دهد (سؤال پنجم)، واقعا سپاسگزارم. این هم از پاسخ‌های کوتاه و شیرین یک متخصص مُدرن در جهان رابطه درمانی:

هفت پرسش برای هارویل هندریکس:

1-به یک مراجع تازه که می‌گوید: «باید درباره چه صحبت کنم؟» چه جوابی می‌دهید؟

از آنجا که فقط زوج‌ها را می‌پذیرم، از آنها می‌خواهم رابطه رؤیایی‌شان را برایم توضیح دهند. یعنی اگر قرار بود ازدواج‌شان کامل باشد، آنگاه چه شکلی می‌بود.

2-از نظر مراجعان، سخت‌ترین بخش فرایند درمان چیست؟

رهاشدن از حس نفرت و بیزاری‌شان از خویشتن، و اینکه به خود اجازه دهند دوست‌شان داشته باشند و پذیرفته شوند.

3-درمانگران چه اشتباهاتی مرتکب می‌شوند که فرایند درمان را دشوار می‌کند؟

اینکه به مراجعان اجازه می‌دهند بیشتر وقت‌شان را صرف پرداختن به احساسات منفی راجع به خود و دیگران کنند، و بیش از حد به آسیب‌های دوران کودکی‌شان می‌پردازند.

4-به اعتقاد شما هدف نهایی درمان چیست؟

رهایی از ذهن قضاوت‌گر، دست‌یابی به رابطه پایدار با دیگران، و علاقه‌مندی و دوست داشتن خود و دیگران.

5-سخت‌ترین بخش درمانگر بودن چیست؟

هشیار و و آگاه ماندن، وقتی مراجعین حاضر به همکاری نیستند.

6-لذتبخش‌ترین و ارزشمندترین بخش درمانگر بودن چیست؟

کمک به زوجین که با رابطه‌ای پایدار جلسات را ترک کنند و عشقی بی‌ قید و شرط به یکدیگر نشان می‌دهند.

7-یکی از نکات خردمندانه‌ای که می‌توانید راجع به درمانگری به مراجعین ارائه کنید چیست؟

بهبود و کمالی که از طریق درمان حاصل می‌شود، در خدمت عشق است.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *