کوتاه و مفید

چگونه با کسانی که از مکالمه امن چیزی نمی‌دانند ارتباط برقرار کنیم؟

* کسانی که در زندگی خود بچه دارند – یا خودشان زمانی بچه بوده اند – می‌دانند که خوراندن غذای سالم به بچه ها چگونه است، وقتی به آن علاقه ای ندارند (یا فکر می‌کنید به آن علاقه ای ندارند!) تکه های غذای سالم را، در غذای ناسالم تر، اما خوشمزه تر قایم می‌کنیم، خاطر جمع از این که برایشان مقداری مفید بوده حتی اگر در آن لحظه برای آن ارزشی قائل نباشند.  

این درست همانند زمانی است که به عنوان یک فرد بالغ، می‌خواهید چیزهایی که درباره یک روش جدید زندگی در جهان را آموخته اید، با دیگران به اشتراک گذارید؛ برای مثال، شما یاد می‌گیرید تا از مکالمات امن، برای رسیدن به سطحی از ارتباط با افراد استفاده کنید که تا به حال آن را تجربه نکرده اید.  شما آموزش دیده اید؛ شما تجربه شگفت انگیز شنیده شدن، تایید و تصدیق شدن را داشته اید؛ شما دیده اید که می‌تواند چه تأثیر دگرگون کننده، ساده و قدرتمندی در زندگی شما داشته باشد.  

ولی حالا چه؟  حال چگونه از این نعمت خارق العاده در قبال افرادی استفاده می‌کنید که آن را نمی‌شناسند، آن را تجربه نکرده اند، برای آن آموزش ندیده اند و ممکن است حتی ندانند که برای برقراری ارتباط، راه بهتری نسبت به آن چه که اکثر ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم وجود دارد. 

 

پاسخ ساده است – سبزیجات را یواشکی با ماکارونی و پنیر مخلوط می‌کنیم! 

یکی از سوالاتی که ما مربیان ارشد در مکالمات امن مکرراً با آن روبرو می‎شویم، انواع مختلفی از مورد زیر است: “من عاشق این جور چیزها هستم! شنیده شدن حس خیلی خوبی است و من نسبت به کسی که با آن کار می‌کردم چنین حسی دارم!  چطور باید چنین حسی نسبت به کسی داشته باشم که در این دوره آموزشی نبوده است؟” 

این سوالی است که ما عاشق شنیدن آن هستیم، چرا که می‌دانیم این فرد مزایای دوره مکالمات امن را با افرادی که برایش مهم هستند به اشتراک می‌گذارد و ما خوشحال می‌شویم که به آنها بهترین مشاوره ای را که در چنته داریم، بدهیم. در ادامه چند موردی را که باید موقع آماده کردن آن ماکارونی و پنیر خوشمزه در نظر داشته باشید ذکر می‌کنیم:

 

گوش کردن همیشه مهم است

تقریباً همه ما فکر می‌کنیم که در برقراری ارتباط معرکه هستیم!  ما یاد گرفته ایم که با حرف زدن کارهایمان را انجام دهیم، خود را به دیگران بفهمانیم، نیازهایمان را برطرف کنیم، حدود خود را مشخص کنیم، به دیگران نشان دهیم که خوشحال نیستیم و … می‌توانید این الگو را تشخیص دهید؟  تماماً درباره من است.  حرف زدن یعنی این که من درباره خودم به شما می‌گویم.  

گوش کردن، همان مهارتی که در دوره آموزشی یاد گرفته ایم، ما را نسبت به دیگران آگاه می‌سازد. قدم اول، رها کردن این فکر است که باید دیگران را مجبور به انجام دادن کاری کنید.  در عوض، سعی کنید خودتان شنونده بهتری شوید.  گوش دهید، آینه آنها شوید، صریحاً کنجکاو باشید و سعی کنید درباره آنها بیشتر اطلاعات کسب کنید. با اعمال خود به آنها نشان دهید که شنیده شدن چه حسی دارد.  سبزیجات خود را بخورید و به آنها نشان دهید که کلم بروکلی چقدر می‌تواند خوب باشد.

 

انگیزه های خود را در نظر بگیرید

می‌خواهید کودکانتان سبزیجات بخورند چون به شما حس بهتری می‌دهد، یا به این خاطر که برایشان مفید است؟  دقیقاً.  چون برای آنها مفید است.  همین مسئله برای مکالمات امن نیز صادق است.  در نظر بگیرید که چرا می‌خواهید شخص دیگری این مهارت را یاد بگیرد.  می‌خواهید حس شنیده شدن توسط آن ها را بچشید؟  شاید هم فکر می‌کنید مهارت ارتباطی آنها نیاز به ارتقا دارد. این نشانه محبت شماست و کاملاً هم طبیعی است، اما مراقب باشید که  در روابطتان وارد نقش معلم نشوید و انگیزه اصلی شما برای انجام این کار، خود طرف مقابل باشد.

آنها را در ذهن خود مجسم کنید – از نظر احساسی چقدر به نفع آنهاست که حس شنیده و تایید شدن را درک کنند.  وقتی با شما صحبت کنند چه قدر احساس امنیت خواهند داشت. احتمال این که بین شما و آنها یا آنها و دیگران تنش ایجاد شود چه مقدار کم می‌شود.  اجازه دهید انگیزه های شما، مثل گوش دادنتان، برای کمک به آنها باشد.  زمانی که به کس دیگری کمک می‌کنید، می‌دانید که در این بین به خودتان هم کمک می‌کنید.  دیگران را در سبزیجات خود سهیم کنید چرا که می‌دانید برایشان خوب است. 

 

تمرین کنید، تمرین کنید و همانطور که حدس زدید، باز هم تمرین کنید!

زمانی که مهارت جدیدی را برای اولین بار یاد گرفته و تجربه می‌کنید، برای در میان گذاشتن آن با دیگران بیشترین تمایل را دارید.  می‌خواهید که آنها هم این مهارت را “کسب” کنند، همانند شما آن را تجربه کرده و همراه شما در آن شرکت کنند.  خیلی هم عالی!  این بهترین زمان برای بررسی انگیزه هایتان است؛ آنها را برای دیگران تنظیم کنید و نه برای خودتان و تا جایی که می‌توانید تمرین کنید.  

تمرین کنید که بدون قضاوت گفتارشان به آنها گوش دهید، ولی کنجکاو باشید تا بیشتر نسبت به افکار و احساس آنها آگاه شوید. تمرین کنید که آیینه آنها باشید و صحبت هایشان را انعکاس دهید تا حس کنند که شنیده می‌شوند و بدانید که آنها را درک می‌کنید.  و تمرین کنید که خودتان را جای آنها بگذارید، با احساسات آنها همدل شوید و دری به سوی آن ارتباط شگفت انگیز که در دوره یا آموزش خود تجربه کرده اید، باز کنید.  

سعی کنید سبزیجات را اول خودتان مصرف کنید، قبل از اینکه بخواهید آن را با دیگران سهیم باشید. پس نفس عمیقی بکشید و سعی کنید بدون انتقاد صحبت کنید، بدون قضاوت گوش دهید و ورای تفاوت هایی که می‌شناسید، ارتباط برقرار کنید.  

موثرترین روش برای به اشتراک گذاشتن مکالمات امن با کسی که آن را نمی‌شناسید، این است که با آن یکی شوید.  این کار مستلزم صبر و تمرین است، اما ثمره آن – ارتباطی حقیقی و پایدار – بهتر از آن است که تصورش را بکنید.  

 

– کِوا وارد
مربی ارشد مکالمات امن

Leave a Reply