کوتاه و مفید

فضای بِین

*اکثر افراد معتقدند رابطۀ عاشقانۀ متعهدانه تنها میان دو نفر امکان‌پذیر است. اما تعریف ما از رابطۀ عاشقانه رابطه‌ای است میان «دو نفر و فضای مابین‌شان.» این فضا مسئلۀ اصلی ما در برخورد با زوجین است. اما معنای آن چیست و چطور می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا آگاهانه رابطه‌تان را بهبود ببخشید؟

 

شاید چنین به نظر برسد که میان شما و همسرتان چیز خاصی وجود ندارد. اما این‌گونه نیست. مثلاً فضای خارج از جو زمین را درنظر بگیرید. جهان پر است از ستاره، سیاره، شهاب‌سنگ و ستاره‌ها دنباله‌دار. ما انسان‌ها قبلاً گمان می‌کردیم که میان این اجرام آسمانی خلاء وجود دارد. اما فضانوردان ثابت کرده‌اند که فضای سیاه به منزله وجود خلاء نیست، بلکه نیروی جاذبه و میادین انرژی این فضاهای به‌ظاهر خالی را پر کرده‌اند، نیروهایی که درواقع همین اجرام آسمانی را در مدار خود نگه داشته‌اند و از فروپاشی‌شان جلوگیری می کنند. اگر چیزی با چشم غیرمسلح قابل‌دیدن نیست لزوماً به معنای عدم وجود آن چیز نیست. اتفاقاً معمولاً اَمثال همین نیروهای نامرئی هستند که مانند چسبی نامحسوس همه چیز را به هم پیوند می‌دهند.

در روابط عاشقانه نیز این نیروهای نامرئی همان فضایی را پر می‌کنند که به‌ظاهر خالی هستند. هر کلمه‌ای که از دهان خارج می‌شود، لحن صدا، طرز نگاه‌ها و زبان بدن (که به آن علائم غیرزبانی گفته می‌شود) همگی به منزلۀ نیروهای نامرئی هستند که به‌طور مستقیم شرایط و تجارب در یک رابطه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

برای مثال ممکن است گاهی احساس پیوند و نزدیکی میان خود و همسرتان حس کنید. جَو آرام است و نفس کشیدن گوارا می‌شود. این مواقع زمانی است که فضای خالی با رفتارهای محبت آمیز پر شده است. برعکس، مواقعی نیز وجود دارند که همه چیز آشفته به نظر می‌رسد. جَو از قضاوت‌ها و تنش‌ها پر شده و نفس کشیدن سخت می‌شود. این مواقع زمانی است که فضای خالی با درگیری و رفتارهایی پر شده که موجب می‌شوند شما و شریکتان احساس غریبی و جدایی کنید.

گرچه گفتن این شعار راحت‌تر از انجام آن است، اما به زوجین توصیه می‌کنیم: هرگونه انرژی منفی را از فضای خالی میانتان حذف کنید. انتقاد، سرزنش و تحقیر همگی برای روابط صمیمی به منزلۀ سم هستند. آنها مانند اسید عمل می‌کنند و تعامل و ارتباط میانتان را می‌خورند. فضای خالی میان شما و همسرتان مانند جریان رودی روان است که هر دوی شما از آن می‌نوشید و در آن آب تنی می‌کنید. پس لازم است این رود را از هرگونه زباله و آلودگی‌های سمی پاک نگه دارید. برای این کار از انتقاد و تحقیر یکدیگر بپرهیزید. بایستی از مرحلۀ خودمراقبتی به مرحلۀ رابطه‌مراقبتی برسید و رابطه‌تان را از رفتارهای عاشقانه و مثبت پر کنید.

شاید چیز خاصی در فضای میان خود و همسرتان حس نکنید، اما به هیچ‌عنوان این فضا را دست‌کم نگیرید و به آن توجه کنید. رابطه‌تان برای شما بایستی مهمترین چیز در دنیا باشد. آن را با تمام وجود امری الهی و متعالی بدانید. تنها در این صورت رابطه‌تان (شما، همسر و فضای مابین‌تان) مقدس خواهد شد.

دکتر هارویل هندریکس، مبدع ایماگوتراپی

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *